Skip to main content

Mimoriadne skloňovaná nedávna konferencia konzervatívcov vo Washingtone upútala aj slovenský verejný priestor historicky prvým vystúpením premiéra SR na tomto podujatí. Názorov na podujatie a jeho význam je hneď niekoľko. Mnohí ju považujú za happening krajnej pravice, čo má svoje dôvody. Iní očakávajú výrazné zmeny a považujú ju za kľúčové networkingové podujatie roka. Mnoho návštevníkov samozrejme využíva príležitosť aj na svoje osobné PR. Každý sa rád odvezie na tejto vlne úspechu, ktorú definuje druhé víťazstvo prezidenta Donalda Trumpa vo voľbách po neúspešnom atentáte na jeho osobu v minulom roku.

Leitmotívom, ktorý visí vo vzduchu je slogan „Make America Great Again!“. CPAC – Conservtive Political Action Conference, má však dlhodobú viac ako 50 ročnú históriu a na jej úvodnom ročníku v roku 1974 mal inauguračný prejav Ronald Reagan. Viac ako polstoročie je táto konferencia profilovým podujatím republikánov v Amerike a v ostatných rokoch expandovala so svojou frenšízou aj do sveta do krajín ako Argentína, Brazília, Mexiko, Austrália, Južná Kórea, Japonsko či Maďarsko.

Tohtoročná konferencia má však niekoľko významných momentov a vôbec nie je náhoda, že sa na nej zúčastnil predseda vlády Robert Fico a ďalší poprední politickí lídri vrátane Giorgie Meloni, súčasnej premiérky Talianska. V rámci konferencie bolo okrem vysokopostavených Američanov zo všetkých kútov USA stretnúť aj široké medzinárodné zastúpenie vrátane europoslancov so zastúpením aj zo Slovenska, Česka či Maďarska. Ja som reprezentoval Radu slovenských exportérov, ešte som evidoval aj zopár Slovákov, ktorí tam boli súkromne.

V tom istom období, aj keď nie na konferencii, bol dokonca vo Washingtone aj slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič. Takže ak bolo po minulé roky slovenské zastúpenie možno až nulové, tento rok sa zišlo vo Washingtone hneď niekoľko Slovákov, z rôznych pozícií a s rôznymi úlohami. Avšak menovateľ bol spoločný. Donald Trump a jeho asertívna zahranično-obchodná politika, ktorá momentálne trápi celý svet. Clá či tarify, prosto obchodné bariéry, ktoré majú za cieľ podporiť v prvom rade, a vlastne iba, americký vnútorný trh.

O konferencii CPAC si môže myslieť kto chce čo chce. Faktom však je, že sa v rámci nej zišla špička nového amerického establišmentu a ak chceme byť pri tom, zaujať stanovisko, začať komunikovať, získať informácie z prvej ruky a navnímať realitu, ktorú len štandardne čítame v správach spoza oceánu, tak CPAC bol jedna z najlepších príležitostí. A ja som ju využil naplno, s mojimi kolegami som nesedel štyri dni v publiku, ale v rámci príležitostí som absolvoval niekoľko pracovných rokovaní na okraj konferencie či už v hotelovom lobby (pozn. odtiaľ aj pojem lobing) alebo priamo v meste v kanceláriách jednotlivých firiem či inštitúcií, prípadne na miestach kde sa schádzajú politici a biznismeni. Áno, politika a biznis idú v Amerike ruka v ruke, vzťah súkromného a verejného sektora je legalizovaný, nie je dôvod sa skrývať. Dnes nie je nič horšie ako si posielať online odkazy cez médiá či sociálne siete s najsilnejšou ekonomikou sveta, je potrebné si vyhrnúť rukávy a dať sa do práce, a priamo v teréne, čiže v USA.

Slovenský priemysel je dlhodobo monotónny, naviazaný na zahraničné investície najmä v oblasti automobilového sektora, preto obchodné bariéry s tak významným obchodným partnerom pre EÚ akým sú Spojené štáty americké, dramaticky zasiahnú aj slovenskú ekonomiku. Preto už prosím, žiadne automobilky, máme ich dosť, potrebná je diverzifikácia, sektorová aj teritoriálna. Rada slovenských exportérov sa bude usilovať aj naďalej otvárať slovenským firmám dvere na najkonkurenčnejšom trhu sveta s cieľom zvyšovať náš vzájomný obchod s USA, a taktiež meniť jeho monotónnu štruktúru. Pretože iba tak budeme lepšie čeliť budúcim krízam, ale najmä budú naši exportéri efektívnejší a úspešnejší.

Autor: Lukáš Parízek, predseda Rady slovenských exportérov